Batman Teknokent'ten Haberler..

Sanayi Ar-Ge ve İnovasyona Bakış Günleri” Paneli’nde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Toğrul, “Sanayicilerimiz şayet ar-ge ve inovasyon konusunda bir adım atmak istedikleri takdirde Üniversite olarak kendilerine her türlü desteği vermeye hazır durumdayız” dedi.


Batman Üniversitesi tarafından organize edilen “Sanayi Ar-Ge ve İnovasyona Bakış Günleri” paneli Batı Raman Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlendi.

İki gün süren Panele Batman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Toğrul, Genel Sekreter Adnan Selçuk Erginöz, Vestel Ar-Ge Merkezi Müdürü Metin Nil, Kanat Boya Ar-Ge Merkezi Müdürü Alper Kadir Kadeş, Dedaş Ar-Ge Merkezi Müdürü Sami Saraç, Batman Üniversitesi akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Panelin Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Toğrul, Batman Üniversitesi olarak bölgede, özellikle mühendislik ve myo alanında araştırma imkanı en yüksek olan üniversitelerden bir tanesiyiz. Batman Üniversitesinin derslik ve laboratuvar oranlarını göz önüne aldığımızda Türkiye’de diğer üniversitelere model olabilecek nitelikte bir yapılanma gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Batman Üniversitesi’nin kurulduğundan beri sadece fiziksel büyümeyi hedefleyen değil, ar-ge olanakları ile eğitim olanakları ile öğrencilerine kaliteli bir eğitim sağlamayı hedefleyen üniversiteler arasında yerini almış durumda olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Toğrul, “Batman Üniversitesi olarak bu tarz etkinlikleri gün geçtikçe daha fazla sayıda yapmayı ve bunlardan yüksek verim almayı hedefliyoruz” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Toğrul konuşmasını şöyle sürdürdü: “Batman Üniversitesi’ndeki akademik iş gücü ve araştırma olanaklarımızı şayet sanayici ve hizmet sektöründeki kuruluşlarla paylaşabildiğimiz takdirde, onlarla birlikte etkin bir şekilde kullanabildiğimiz takdirde, Batman Üniversitesi bu yolda büyümeyi gerçekleştirebilir. Panelin ikince bölümünde yapılacak toplantılarda çok güzel proje fikirlerinin ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Batman sanayisinin değerli temsilcileri ile ar-ge merkezlerimizi bir araya getirmek koşulu ile Batmanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağlamış olduğu ar-ge olanaklarının yüksek oranda kullanılması noktasında bir ön adım atmış olmak istiyoruz.

Girişimcilik ve sanayicilik konusunda deneyimi yüksek organize sanayi bölgesinde bünyelerindeki personel sayısı ile kendi içerisinde ar-ge merkezi oluşturabilecek ve bu anlamda üniversitemizle işbirliği yapabilecek sanayicilerimiz bulunmaktadır. Sanayicilerimiz şayet ar-ge ve inovasyon konusunda bir adım atmak istedikleri takdirde Üniversite olarak kendilerine her türlü desteği vermeye hazır durumdayız.”

“Ar-Ge Merkezlerinin Hayat Hikâyesi” konulu sunum yapan Batman Üniversitesi Genel Sekreteri Adnan Selçuk Erginöz, “Bugün içinde bulunduğumuz ar-ge merkezleri programının hayata geçirilmesinde aktif rol aldım. 5746 saylı kanunun hayata geçirilmesinde yoğum emek ve çaba sarf ettim. Tabi bunu yaparken de ortak paydamız Türkiye’nin, uluslararası arenalardaki rekabet gücünü artırmaktı” dedi.

Çok yorucu ve yoğun bir çalışmanın sonucunda 2008 yılında 5746 sayılı kanun çıkarıldığını ifade eden Genel Sekreter Erginöz, “kanunun hazırlık döneminde bakanlık olarak üniversiteler ile sanayicileri bir araya getirdik.  Bir birlerine bakış açılarını tespit ettik ve bunlar gibi pek çok analizleri gerçekleştirerek bu kanunu hazırlandık.” dedi.  

Genel Sekreter Erginöz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Peki neden sanayi ar-ge, neden inovasyon, bunlara bakmak lazım. Her şeyden önce şunu söylemek lazım. İçinde bulunduğumuz yüz yıl, küresel bir dünya ve bilgi toplumu çağı olarak adlandırılmaktadır. Küresel dünya dediğimizde aklımıza ne geliyor arkadaşlar… Hemen söyleyeyim: Coğrafi haritaların var olduğu, ama ticari haritaların artık dünya üzerinde bulunmadığı bir dünya demek. Bunun anlamı nedir? Hangi ülke, hangi tip imalat yaparsa yapsın, istediği ülkeye gider satar. Elinize çatmanızı alın 200’den fazla dünya ülkesine gidin, üretimleriniz pazarlayın gelin. Yani hızlı rekabetin yaşanıldığı bir dünya demektir.

5746 sayılı kanun ile kurulan ar-ge merkezleri sayısı bugün 1050 civarındadır ve yoğun ar-ge üretiyoruz. Neden yoğun ar-ge üretiyoruz? Üretmezsek ne olur? Gelişmiş olan ülkeler, teknoloji üreten ülkeleri incelediğinizde bunların yoğun ar-ge üreten ülkeler olduğunu görürsünüz. Eğer sanayide ar-ge yok ise yaşam sınırınız çok az olacaktır. Ar-ge merkezleriniz var ise büyüme gerçekleşir. Sektörel gelişmeler oluştuğunda ülkede büyümeye başlıyor.

Bilgi toplumu çağı dediğimiz dönemde üniversiteler önem arz ediyor. Üniversiteler bilimsel bilginin üretildiği yerlerdir ve bunların mutlaka ticarileştirilmesi gerekir. Akabinde de üniversite sanayi işbirliği programları ile bunların milli ekonomiye kazandırılması gerekmektedir.  Bildiğiniz gibi batman üniversitesi olarak, Batman’da da bir teknopark kurduk. Şuanda kağıt üzerine kurulmuştur. Şuanda fiziki gerçekleşmenin sağlanması için mimari projesini çalışıyoruz. Çok kısa bir süre sonra inşaatına başlayacağız. 1-2 yıl içerisinde de teknoparkımız fiili olarak da hizmet verir hale gelir. Hem Batmanımıza hem üniversitemiz akademisyenlerine hizmet sunmaya başlar. Bu noktada Teknoparkımız Batman sanayimiz ile üniversitemiz akademisyenlerinin müşterek entegrasyonunu sağlayacak ve Batman’da katma değeri yüksek teknolojik ürün üretimine başlayacaktır, hedefimiz bu. Hep beraber omuz omuza iyi işler yapmanın mücadelesini veriyoruz.

Öğleden sonraki programda Üniversite olarak biz ne yapıyoruz bunu tartışacağız, üniversite olarak biz neler yapabiliriz bunu tartışacağız. Belki gelecekte Vestel, Kanat Boya, DEDAŞ gibi daha pek çok ar-ge merkezi bulunan firmayı buraya davet edeceğiz ve benzer daha birçok program gerçekleştireceğiz. Sanayi ve üniversite işbirliği bağlamında bu entegrasyonları gerçekleştirmeye çalışacağız. Bugün bizlerle birlikte olan Vestel, Kanat Boya ve DEDAŞ, ar-ge merkezleri müdürlerine geldikleri için çok teşekkür ederim.”

Vestel Ar-Ge Merkezi Müdürü Metin Nil, konuşmasında Vestel’in başarı hikayesini anlatarak, ar-ge merkezi olarak öncelik verdikleri inovasyon alanlarını açıkladı.

İçinde bulundukları dönemin bir hız dönemi olduğunu belirten Vestel Ar-Ge Merkezi Müdürü Metin Nil “Önemli olan hızlı yaşanan değişimlere uygun aksiyonlar almaktır.” dedi.

Yaklaşık bir saat sunum yapan Nil, Vestel’in gelecek projeleri hakkında salondaki davetlileri bilgilendirerek, her türlü ar-ge ve inovasyon projelerine açık olduklarını söyledi.

Panelde sunum gerçekleştiren Kanat Boya Ar-Ge Merkezi Müdürü Alper Kadir Kadeş ise Kanat Boya olarak ar-geyi önemsediklerini ve bu çerçevede yatırım yaptıklarını, hedeflerinin Türkiye’de üretilmeyen ve ithal edilen boya ve benzeri ürünler üreterek ülkenin büyümesine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Ar-ge işbirliği tekliflerine açık olduklarını ifade eden Kadeş, davetlilerin sorularını cevaplandırarak sunumunu tamamladı.

DEDAŞ’ın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 21 milyar kw saat elektrik dağıtımı gerçekleştirdiğini ifade eden DEDAŞ Ar-Ge Merkezi Müdürü Sami Saraç, ar-ge merkezi bulunan ilk elektrik dağıtım şirketi olduklarını ifade etti.

Saraç, DEDAŞ ar-ge merkezi olarak kayıp kaçak alanında ar-ge çalışmalarını yaptıklarını, hedeflerinin kayıp-kaçakta oranında dünya standartlarını yakalamak olduğunu, yaptıkları ar-ge ile kayıp kaçağı-%20 oranında azalttıklarını belirtti.

Soru cevap ile devam eden panel, plaket takdim töreni ile sona erdi.

16 görüntülemeBir yorum yaz

Hakkımızda

Batman Teknokent, inovasyon ve bilişim teknolojilerinde üretim üssü olma yolunda, paydaşları ve katılımcı firmaları ile geleceğe güvenle yürüyor.. 

İletişim

T: 0488- 217 41 15

F: 0488- 217 36 01

E: teknokent@batman.edu.tr

© 2018 H.İŞ